Hacettepe Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eylem Planı (2022 - 2026)
Hacettepe Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eylem Planı (2022 – 2026) 10 Mart 2022 tarihli Üniversite Senato Toplantısında kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.
HÜKSAM Web Sayfasına Hoş Geldiniz.
Duyurular

 

"Cumhuriyet'in 100. Yılında Hacettepeli Kadınlar Buluşuyor" etkinliğimizde birlikte olmak hepimize güç verecek...

Hacettepe Üniversitesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği (SDG 5) ana başlığında THE 2023 Etki Sıralamasında Türkiye’den ilk yüze giren tek üniversite olarak 60. sırada yer aldı.

Dünya üniversiteleri sıralama kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından geliştirilen “Impact Ranking” (Etki Sıralaması) sistemi ile, üniversitelerin Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları(Sustainable Development Goals-SDGs) ana başlıklarına uygun strateji, politika ve uygulamaları ölçülmektedir.

THE 2023 Etki Sıralamasında, Üniversitemiz, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği (SDG 5) ana başlığında 106 ülkeden 1081 üniversite içerisinde 60. Üniversite olarak Türkiye’den ilk 100’e giren tek üniversite olma başarısını göstermiştir.

Hedefi her yıl daha da yukarıya taşıma gayretiyle, HÜKSAM olarak Hacettepe Üniversitesi çatısı altında toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin çalışmalarımızı inanç ve kararlılıkla sürdüreceğiz.

Ayrıntılı bilgi için:
The Impact Rankings resmi web sayfası:
https://www.timeshighereducation.com/rankings/impact/2023/gender-equality?page=2


5 Haziran 2023 tarihinde Sıhhiye Kampüsü'nde, 7 Haziran 2023 tarihinde ise Beytepe Kampüsü'nde akademik personel, idari personel ve öğrencilerle buluştuk..

 

Hacettepe Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eylem Planı (2022 – 2026) 10 Mart 2022 tarihli Üniversite Senato Toplantısında kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.
Eylem Planına erişim için:
https://www.hacettepe.edu.tr/hakkinda/toplumsal_cinsiyet_esitligi

 

Sayılarla Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mevcut Durum Analizi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eylem Planı'na (2022-2026) aşağıdaki linkten erişim sağlayabilirsiniz

 

They taught us not only our rights as women, but also how to live.” Gender-based violence and empowerment experiences of Syrian women in Turkey and the role of women and girls safe spaces: A qualitative study" başlıklı araştırma makalemize aşağıdaki bağlantılardan erişim sağlayabilirsiniz.
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/07399332.2021.1975120

 

Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) ve Türkiye’de Cinsiyete Göre Ölüm ve Doğuşta Beklenen Yaşam Süresi İlişkisi

 

"Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" isimli yeni kitabımız çıktı. Toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine temellenen ve bu eşitlikten yeşeren bütüncül bir umutla, bu kaynağın okur için yol gösterici, ufuk açıcı ve yaratımı özendirici olmasını diliyoruz.
Kitaba erişim sağlamak için

 

Hacettepe Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (HÜKSAM) tarafından UNFPA, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ile birlikte yürütülen “COVID-19 Pandemisi Sürecinde Kadın Sağlık Çalışanlarının Özelleşmiş İhtiyaçlarının Değerlendirilmesi Araştırması” tamamlanmış olup, Araştırma Raporu yayınlanmıştır.

Yönetici Özeti için tıklayınız

Araştırma Raporu için tıklayınız

Cinsel Tacize ve Cinsel Saldırıya Karşı Koruma ve Destek Komisyonu çalışmalarına devam etmektedir. Komisyona başvuru yapmaya ilişkin bilgi almak için lütfen tıklayınız...

İstanbul Sözleşmesi'ne Sahip Çıkmaya Devam Ediyoruz

* Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları" Tezli Yüksek Lisans Programı 2012-2013 Eğitim-Öğretim Döneminden bu yana Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Programa erişim için lütfen tıklayınız...